Zalety metody przewiertów sterowanych
Zastosowanie technologii przewiertów sterowanych pozwala uniknąć ograniczenia ruchu przy przekraczaniu szlaków komunikacyjnych, pasów startowych na lotniskach, naruszania brzegów rzek oraz wałów przeciwpowodziowych. Metoda przewiertów sterowanych redukuje do minimum ingerencję w środowisko naturalne. W wielu przypadkach przewiert sterowany jest jedyną możliwą metodą ułożenia instalacji podziemnej, nie wymaga bowiem dostępu do powierzchni, pod którą prowadzony jest przewiert. Ma to często miejsce w terenach silnie zurbanizowanych, dużych skrzyżowaniach, chronionych terenach zielonych czy nasyconych infrastrukturą terenach przemysłowych. Stosując technologię bezwykopową nie musimy przeprowadzać nieraz bardzo kosztownej regeneracji nawierzchni jak to ma miejsce w metodach tradycyjnych. Bardzo ważną zaletą jest krótki czas realizacji przewiertu.
Zalety wykorzystania metody przewiertu sterowanego jest:
- Oszczędność – zastosowanie przewiertu sterowanego umożliwia oszczędności nawet do 60%.
- Skrócenie czasu pracy – w zależności od obszaru, wymaganej jakości prac renowacyjnych, rzeźby terenu, dzięki wykorzystaniu metody przewiertu sterowanego można uzyskać nawet 10-krotne skrócenie czasu realizacji robót w porównaniu z tradycyjnymi technikami instalacyjnymi.
- Niewielki obszar działania. – dzięki skupieniu robót na mniejszej powierzchni, zmniejszeniu ulegają także utrudnienia dla mieszkańców danego obszaru.
- Minimalne zakłócenia dla mieszkańców – dzięki zastosowaniu przewiertów sterowanych możliwe jest przede wszystkim zmniejszenie utrudnień w ruchu drogowym, powstających zazwyczaj w trakcie prowadzenia robót z zastosowaniem technik wykopowych, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia dodatkowej emisji CO2, poziomu hałasu, liczby wypadków i innych zagrożeń powodowanych przez dodatkowe korki drogowe.
- Unikanie zniszczeń przeszkód naturalnych i sztucznych – przewierty sterowane umożliwiają bezproblemowe przekraczanie przeszkód naturalnych lub sztucznych, takich jak rzeki czy drogi – ponieważ jedyny otwór znajduje się w punkcie rozpoczęcia i zakończenia robót.
- Szacunkowe zużycie paliwa i energii pokazuje, że przewierty sterowane są o wiele bardziej ekologiczne w związku z niższym ich zużyciem i mniejszymi obciążeniami dla środowiska.